Jazierka, ktoré si zamilujete

Naozaj čistá voda je esenciálna pre vytváranie organických jazierok. Väčšina ľudí používa dažďovú vodu, pretože voda z kohútika má vysoké stupne nutričnosti. Pri týchto jazierkach je vhodné položiť na spodok vrstvu dobre premytého piesku, ktorý je vhodný pre korenevodné rastliny.

Vytvorte si prírodný breh a plytkú vodu    

Tieto jazierka sa vyznačujú nejasnými brehmi a hlbším stredom. Často obrastenými vodnými rastlinami, sú to výborné biotopy pre rôzne vodné živočíchy. Priťahujú vážky, motýle hlavne v okolí 2 až 3 cm vody. Pokiaľ neplánujete chovať veľké ryby, najhlbší bod nemusí byťviac ako 30 cm. Väčšinou sa však vykopávajú okolo 70 cm.

Nechajte aby život prišiel do Vášho jazierka sám

Aby začal v jazierku život skôr, nemusíte tam pridávať zeminu- po milióny rokov si vodné živočíchy vyvinuli spôsoby ako si nájsť nové jazierka. Na jar budú  malé živočíchy prichádzať do Vášho jazierka každú minútu a vy potom môžete vidieť zvieratá ako vodné chrobáky, vážky a motýle už za niekoľko dní. Samé dokážu dokonca vyrásť aj rastliny aj keď je to väčšinou pomalšie. Obojživelníky by sa mohli ukázať za rok, alebo dva. 

Ryby v prírodnom jazierku

Ryby sú typickou súčasťou divokého života vo väčších jazerách. Avšak ryby majú tiež tendencie jesť menšie zvieratá ako sú žaby, mloky a tiež často zakalujú vodu, napriek tomu že máte filter. Ak ste naklonený k tomu mať ryby a tiež ostatné divoké živočíchy uistite sa že Vaše jazierko má niektoré oblasti s veľmi plytkým brehom a vysokou vegetáciou. 

Rastliny v jazierku

Rastliny vytvárajú domov pre živočíchy, je to miesto kde môžu naklásť vajíčka, získať potravu a žiť. Najprírodnejšie jazierka majú vyvážený mix podvodných a plávajúcich rastlín. Pri brehu by mali byť trávy, nízko rastúce  okrajové rastliny. Ak si chcete pridať rastliny, najlepšie je kúpiť si rastliny prirodzene Vášmu prostrediu. Je ilegálne rastliny brať z voľnej prírody. 

Stromy a padajúce listy

Padajúce listy a vetvičky sú pokrmom, domovom a stavebným materiálom pre vodné živočíchy. Stromy a kríky tiež vytvárajú tieň, ktorý napomáha k udržaniu vlhkosti cez horúce letá. Organické jazierka ktoré sú situované v tieni by mali byť veľmi plytké, nie viac ako 30 cm hĺbky, to zaručí že sa svetlo dostane naspodok jazierka a tak tu budú môcť rásť rastliny. Tieto dobre prekysličené plytké vody tiež zaručia že sa listy rýchlo rozložia. Ak urobíte organické jazierko v tieni príliš hlboké, môžu sa na spodku hromadiť listy, ktoré budú deoxidovať vodu a redukovať život v jazierku.