Kúpacie jazierka BioPond

Sú naša špecializácia, ide o tzv. jazierko na plávanie.  Spojenie jazierka a bazéna dodá Vašej vodnej ploche multifunkčné využitie. Plávanie v príjemnom biologicky čistom prostredí bez využitia chémie na očistenie vody a príjemný pohľad a atmosféru vo Vašej záhrade, ktorú Vám dodá blízkosť vody a vodného života.

Práve preto sa naše BIO pondy stávajú čoraz populárnejšími, pretože utužujú zdravý životný štýl a napomáhajú k rozšíreniu BIOtopov vo Vašej záhrade. V kúpacej časti niesú vysadené vodné rastliny, takže nie ste obmedzený pri plávaní, pričom kraje sú okrášlené rastlinami. Pri prevádzke BIO pondu sa nepoužíva chémia a nevypúšťa sa ani po ukončení kúpacej sezóny. Mimo kúpacej sezóny dodáva záhrade príjemné spestrenie. Cez zimu sa dá na nich dokonca aj korčuľovať. Okrajové časti BIOpondu sú plytšie takže sa na nich voda rýchlejšie ohrieva.

Toto nám umožní tzv solárny ohrev zadarmo, keďže plytká voda rýchlo naberá vyššiu teplotu a neskôr sa zmiesi s hlbšou vodou v BIO ponde. Pri kúpaní je veľmi dôležitá kvalita vody, jej čistota. Práve toto nám zaručuje biologický filter, pri ktorom sa využíva biologický filtračný systém spolu s rastlinami . Voda sa najskôr očistí od hrubých nečistôt cez skinner. Voda ďalej postupuje do filtračnej zóny jazera, kde je prefiltrovaná cez štrk a minerály. Takto očistená voda sa vracia späť do kúpacej časti. 

Starostlivosť o BioPond

Vodu nieje potrebné dopúšťať stačí len dopĺňať odparenú vodu. Údržba spočíva vo vysávaní bazénovej zóny vodným vysávačom a očistenie vodných rastlín od odumretých zvyškov. Na jar alebo jeseň sa rastliny úplne zrezávajú. Tiež treba zamedziť prístupu chemických čistidiel či hnojív do Vášho BIO pondu. 

Klasické jazierka

Tento typ jazierok je vhodný do každej záhrady. Je časovo nenáročný vďaka symbióze rastlín a živočíchov v ňom. Vytvára sa minimálne z troch schodov aby vznikol priestor pre život. Klasické jazierka sa tiež vyznačujú rozmanitou faunou a flórou, napriek tomu sú hlbšie a vhodné aj pre život rýb. 

Piesočná vrstva sa dáva iba na prvý schod kde sa pestujú vodné rastliny, ostatný povrch jazierka je zakrytý geotextíliou, ktorá môže byť posádzaná kameňmi rôznych veľkostí. Brehy sa väčšinou vytvárajú šikmejšie pričom na jednej strane môžu ísť do stratena. Obľúbené sú pri nich fontány a vodopády a mostíky. V klasickom jazierku je možné chovať  široké spektrum rýb a flóry.  Je to vhodné miesto na relaxáciu, oddych a duševnú očistu.

Moderné dizajnové jazierka

Vyznačujú sa hranatými čistými líniami. Často sú zakomponované k iným záhradným prvkom napríklad posedenie, bazén, terasa. Typickým znakom je veľa kameňa, dreva, obloženia, priezračná voda, prídavné fontány, podsvietenie, priesvitné dno- pleksisklo,  stúpacie ostrovčeky, upravené okrasné dreviny a najrôznejšie architektonické nápady.

Moderné jazierka sú väčšinou nenáročné na údržbu a to práve kvôli minimu rýb a vodných rastlín. Avšak sú väčšinou extravagantnejšie s rôznymi realizáciami, surealistickými fontánami , hojdačkami priamo nad vodou, veľkými vodopádmi , priezračnými dnami, posedením na ostrovčekoch. Našim cieľom pri budovaní moderných jazierok je čo najviac sa priblížiť k snu nášho klienta a našimi kreatívnymi nápadmi ho ešte vylepšiť. Tento typ jazierok je náročnejší na časovú realizáciu avšak výsledok zato stojí.

Koi jazierka - okrasné s rybami

Ako už názov napovedá KOI jazierka sú vystavané hlavne preto , aby vynikla krása KOI kaprov, zlatých rybiek, Shubunkin, Jalcov, červeníc alebo jeseterov. Preto sa snažíme o minimum vodných rastlín, priočm línie bývajú čisté a jasné ako pri moderných jazierkach, alebo sa vytvárajú klasické jazierka s kamennou obrubou pričom na jednej strane je plytčí breh kde sú ryby dobre viditeľné. V tomto prípade sa nedostatok zelene kompenzuje rastlinami mimo jazierka napríklad: Prevísajúcimi stromami ku KOI kaprom sú vhodné napr. Japonské javore, vŕby a iné druhy. 

Hĺbka a vrstvy:

Jazierko sa vytvára vykopaním tzv. schodov, pričom najhlbší bod by mal byť hlboký minimálne 2m, táto hĺbka je kľúčová pre prežitie rýb cez zimu, pretože voda v tejto hĺbke už nezamŕza. Schody by mali byť minimálne 3, pričom ďalší bod by mal mať maximálne hĺbku 1m. Najplytšia časť jazierka by mala byť hlboká minimálne 70cm. 

Okysličovanie KOI jazierka:

Keďže v KOI jazierku sa vyskytuje iba minimum rastlín zabezpečíme Vám kvalitné okysličovadlo situované na základe Vašich požiadavok buď skryto, alebo môžeme z neho vytvoriť tzv. jazierkový vulkán. V dobre okysličenom jazierku sa vytvára menej rias a voda je priezračnejšia, to Vám zaručí lepší výhľad na Vaše KOI kapre.

Typy KOI kaprov

Ľudia väčšinou vnímajú KOI kapre ako ucelenú skupinu. Napriek tomu je to rozmanité množstvo farebných variácii a veľkosti. Veľmi zaujímavá je variácia Utsuri. Tento názov sa doslovne prekladá ako odraz. Tento typ KOI kapra má čierne telo do ktorého sa pridávajú farebné škvrny. Môžu byť : Hi- čierne telo červené škvrny, Shiroi – čierne telo biele škvrny, alebo KI- čierne telo žlté škvrny. Ďalší typ je Bekko , Bekko sa prekladá doslovne ako korytnačka na rozdiel od Utsuri má telo jednofarebný základ a čierne škvrny. Hikari doslovne sa to prekladá ako lesklý, alebo tiež farba kovu, sú to jednofarebné KOI kapre s kovovým odleskom. Farby sú napríklad Ogon- oranžová, Aka- červená, Yamabuki Ogon- žltá metalíza, Kin Matsuba – zlatá metalíza, Gin Matsuba- strieborná metalíza. Tancho , tieto KOI kapre pripomínajú japonské národné vlajky z tohto dôvodu sú tiež veľmi populárne. Najvzácnejšie KOI kapre sa volajú Showa KOI, ktorý majú jediný červený krúžok na bielom tele. Pri tomto KOI kaprovi nemôže byť žiadny červený znak na inom mieste ako medzi očami. Hikari Utsuri sú to kovové verzie Utsuri a Showa existujú rody zlatý a strieborný. 

Kŕmenie KOI kaprov:

Pri kŕmení KOI kaprov treba dodržiavať niektoré zásady. Koľko krát kŕmime a aké množstvá dávame. Počet kŕmení za deň je závislých od teploty vody. Ryby sa nekŕmia ak je teplota vody menej ako 10 stupňov, alebo vyššia ako 32 stupňov. Od teploty 15 stupňov Celzia sa rybám zrýchľuje metabolizmus , preto ich treba kŕmiť častejšie. Prirodzené krmivá je Bentos a Planktón. Bentos je spodná vrstva jazierka do ktorej patria larvy hmyzu a iné dospelé živočíchy žijúce na dne rybníkov. Túto prirodzenú potravu im môžeme podávať aj v mrazenej forme. Napríklad Planktón, krevety alebo do konca aj cvrčky. Tými kŕmime iba občas, pretože majú vysoký obsah Chitínu, ktoré kapre nedokážu stráviť.Umelé krmivá sa podávajú vo forme granulí, ktoré obsahujú živočíšne a rastlinné bielkoviny vrátane vitamínov a ďaľších doplnkových látok. Umelé krmivá pre KOI kapre musia mať vyvážený obsah živín, aby boli plnohodnotné, to znamená že ryby ich môžu jesť po celý život. Volte preto vyokokvalitné krmivá z našej ponuky. 

Organické jazierka

Kľúč je vždy čistá voda. 

Naozaj čistá voda je esenciálna pre vytváranie oraganických jazierok. Väčšina ľudí používa dažďovú vodu, pretože voda z kohútika má vysoké stupne nutričnosti. Pri týchto jazierkach je vhodné položiť na spodok vrstvu dobre premytého piesku, ktorý je vhodný pre korene vodných rastlín.

Vytvorte si prírodný breh a plytkú vodu.

Tieto jazierka sa vyznačujú nejasnými brehmi a hlbším stredom. Často obrastenými vodnými rastlinami, sú to výborné Biotopy pre rôzne vodné živočíchy. Priťahujú vážky, motýle hlavne v okolí 2 až 3 cm vody. Pokiaľ neplánujete chovať veľké ryby, najhlbší bod nemusí byť viac ako 30 cm. Väčšinou sa však vykopávajú okolo 70cm.

Nechajte aby život prišiel do Vášho jazierka sám.

Aby začal v jazierku život skôr, nemusíte tam pridávať zeminu- po milióny rokov si vodné živočíchy vyvinuli spôsoby ako si nájsť nové jazierka. Na jar budú  malé živočíchy prichádzať do Vášho jazierka každú minútu a vy potom môžete vidieť zvieratá ako vodné chrobáky, vážky a motýle už sa niekoľko dní. Samé dokážu dokonca vyrásť aj rastliny aj keď je to väčšinou pomalšie. Obojživelníky by sa mohli ukázať za rok, alebo dva. 

A čo ryby?

Ryby sú typickou súčasťou divokého života vo väčších jazerách. Avšak ryby majú tiež tendencie jesť menšie zvieratá ako sú žaby, mloky a tiež často zakalujú vodu, napriek tomu že máte filter. Ak ste naklonený k tomu mať ryby a tiež ostatné divoké živočíchy uistite sa že Vaše jazierko má niektoré oblasti s veľmi plytkým brehom a vysokou vegetáciou. 

Mal by som pridať aj rastliny?

Rastliny vytvárajú domov pre živočíchy, je to miesto kde môžu naklásť vajíčka, získať potravu a žiť. Najprírodnejšie jazierka majú vyvážený mix podvodných a plávajúcich rastlín. Pri brehu by mali byť trávy, nízko rastúce  okrajové rastliny. Ak si chcete pridať rastliny, najlepšie je kúpiť si rastliny prirodzene Vášmu prostrediu. Je ilegálne rastliny brať z voľnej prírody. 

Stromy a padajúce listy

Je to úplne v poriadku keď si organické jazierko vytvoríte blízko kríkov, alebo stromov. Padajúce listy a vetvičky sú pokrmom , domovom a stavebným materiálom pre vodné živočíchy. Stromy a kríky tiež vytvárajú tieň, ktorý napomáha k udržaniu vlhkosti cez horúce letá. Organické jazierka ktoré su situované v tieni by mali byť veľmi plytké, nie viac ako 30 cm hĺbky, to zaručí že sa svetlo dostane na spodok jazierka a tak tu budú môcť rásť rastliny.  Tieto dobre prekysličené plytké vody tiež zaručia že sa listy rýchlo rozložia. Ak urobíte organické jazierko v tieni príliš hlboké, môžu sa na spodku hromadiť listy, ktoré budú deoxidovať vodu a redukovať život v jazierku. 

Naše organické jazierka. 

Organické jazierka sú jedny z najnenáročnejších jazierok , ktoré vytvárame.  Je to radosť, ktorú môžete mať už sa jeden týždeň. Jazierko sa vytvára plytkou jamou do ktorej sa pokladá geotextília s vrstvou piesku. Brehy sa vytvárajú do stratena, takže sa tam môžu vysádzať rôzne vodné rastliny. Pri okraji sú vhodné napríklad Okrasa okolikatá , Pontedéria Srcovitolistá, Ježohlav vzpriamený alebo Pálka úzkolistá. Do 1 až 2 cm hĺbky sa môže vysadiť široké spektrum okrasných vodných rastlín napr. Nezábudka močiarna, Kosatec sibírsky, Lobélia šarlátová, Praslička japonská. Do stredu jazierka sa dávajú rastliny ako Hiacint vodný, Leknovec štítnatý , alebo Rezavka  allovitá.